POLICHROMIA  


Yauheni Hlushan przy wsparciu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego  



Artysta z Białorusi, Yauheni Hlushan, nawiązał dialog z artystką Niutą Korniliuk, przedstawicielką mniejszości białoruskiej z Supraśla (Podlasie), która stworzyła dekorację na przeciwległej ścianie. Obie ozdoby znajdują się w Domu Fundacji, który został zaprojektowany nawiązując do lokalnej architektury drewnianej.

Wnętrze inspirowane jest polichromią cerkwi św. Mikołaja w Michałowie (projekt: Adam Stalony-Dobrzański i Jerzy Nowosielski, lata 1954-1955). Dom Fundacji Mochnarte został przetransportowany i zamontowany w 2022 roku. Dom ma swoją historię, powstał w okresie powojennym we wsi Istok (gmina Dubicze Cerkiewne). W latach 1951-52 dom przewieziono w posagu do wsi Mochnate. Po 70 latach zmienił lokalizację i przekształcił się w miejsce spotkań Fundacji.

W lutym 2023 roku trwały intensywne prace przy budowie siedziby Mochnarte. Miejscowy wykonawca, Piotr Niczyporuk, pracował nad drewnianymi zdobieniami zewnętrznymi, nawiązującymi do lokalnej tradycji architektonicznej. W marcu 2023 roku Uladzimir Hramovich opracował koncepcję kolorystyczną dekoracji Domu Mochnarte. Kierunek dialogu został już tutaj wyznaczony.




W lipcu-sierpniu 2023 roku artystka z Podlasia, Niuta Korniliuk, stworzyła na jednej ze ścian polichromię z motywami dekoracyjnymi związanymi z jej pochodzeniem i doświadczeniem. W listopadzie 2023 roku białoruski artysta Yauheni Hlushan namalował na przeciwległej ścianie własny ornament, interpretując ludowe motywy dekoracyjne polskiego Podlasia, Białoruskiego Polesia i Wilejskiego regionu. Artysta wykorzystał także osobiste symbole, związane z jego domem, w ozdobnym pasie (np. interpretacja kwiatu malwy, pospolitego także we wsi Mochnate; elementy geometryczne nawiązujące do rzeki Wilii, związanej z dzieciństwem artysty). 

Eksplorując okolice wsi Mochnate i sąsiednich wiosek, Yauheni stworzył czarno-białe fotografie opuszczonych drewnianych domów, które przyroda stopniowo odzyskuje od ludzi i ukrywa w zaroślach bluszczu i innych roślin. Monochromatyczne fotografie analogowe kontrastują z jaskrawą polichromią stworzoną przez autora, oddając jednocześnie atmosferę tęsknoty za domem, co jest bliskie wielu migrantom i migrantkam z Białorusi, którze z powodów politycznych nie mogą wrócić do domu.







Dzięki wsparciu Fundacji Mochnarte i Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Artysta z Białorusi na emigracji Yauheni Hlushan mógł nie tylko skoncentrować się na pracy twórczej, ale także zrealizować projekt, którego ideę pielęgnował przez ostatnie miesiące. To także jego refleksja nad niemożnością powrotu na Białoruś w najbliższej przyszłości i tęsknotą za domem.