KRONIKA WYDARZEŃ
W 2024 ROKU




STYCZEŃ


Fundacja KUT
Ilya Sprindzuk
Olga Klip



W Mochnarte odbyło się spotkanie strategiczne zespołu Fundacji KUT z Poznania. Celem było opracowanie planu na rok, określenie i omówienie wartości organizacji oraz roli i wkładu każdego członka w jej rozwój. Fundacja KUT zajmuje się promocją kultury i sztuki oraz organizuje wydarzenia popularyzujące projekty kulturalne, artystyczne i eksperymentalne.



︎︎︎ Fundacja KUT



Ilya Sprindzuk przeprowadził sesję fotograficzną w Puszczy Białowieskiej, eksponując wielkoformatowy obraz oka w białym, zaśnieżonym lesie. Projekt odnosi się do relacji między byciem widzianym a byciem obserwowanym, gdzie widz i dzieło sztuki zamieniają się rolami obserwatora i obserwowanego.



︎︎︎ więcej o projekcie
 




Olga Klip, białoruska krytyczka sztuki i galerzystka obecnie przebywająca na emigracji, skorzystała z okazji, aby zatrzymać się w Mochnarte i pracować nad swoimi projektami z dala od ograniczeń i presji codziennego życia.




LUTY


Ogłosiliśmy otwarty nabór na rezydencje artystyczne w 2024 roku. Otrzymaliśmy zgłoszenia od artystów mieszkających w tak różnych krajach jak Niemcy, Holandia, Ukraina, Gruzja, Kanada i Polska. Większość aplikacji została oceniona pozytywnie.

Mochnarte wspierało wnioskodawców w ich staraniach o uzyskanie grantów na podróż.




MARZEC


Ilya Sprindzuk
Sasha Velichko
Tasha Katsuba
Eva Falter



Ilya Sprindzuk i Sasha Velichko zrealizowali sesję fotograficzną w Mochnate z jednym z „Gigantów” stworzonych przez Sprindzuka w Mochnarte jesienią ubiegłego roku. „Gigant” po podróży po wiosce Mochnate na wozie ciągniętym przez zabytkowy traktor „Belarus” znalazł swoje miejsce w Mochnarte Giardini.



︎︎︎ Ilya Sprindzuk ︎

︎︎︎ Sasha Velichko ︎



Tasha Katsuba spędziła tydzień w Mochnarte, kończąc swój projekt „Dziennik łez”. Jej pobyt zakończyło kameralne spotkanie artystyczne, podczas którego artystka opowiedziała o swojej pracy. Wśród uczestników była Dorota Jarecka, dyrektorka Galerii STUDIO w Warszawie.

︎︎︎ więcej o wydarzeniu



Gość rezydencji, Eva Falter, brała udział w adaptacji projektu Fundacji Mochnarte.




KWIECIEŃ


Yauhen Hlushan  
Curatorial group 4
Rozalina Busel



Yauhen Hlushan stworzył swoją instalację „Safety Place” w Mochnarte. Szesnaście białych, przezroczystych flag zostało regularnie rozmieszczonych na prostokącie o powierzchni 17 metrów kwadratowych, pośrodku zielonej łąki. Instalacja była fotografowana przez autora za pomocą aparatu z obiektywem w ciągu dnia i nocy. Pozostała na miejscu przez trzy dni, a także została sfilmowana przez lokalną telewizję.

Później Yauhen Hlushan zdecydował się ponownie zainstalować kompozycję białych flag w pobliżu polskiego muru granicznego w Puszczy Białowieskiej, w rezerwacie przyrody Czoło. Konieczne pozwolenie zostało uzyskane od władz Białowieskiego Parku Narodowego oraz lokalnej placówki Straży Granicznej. Instalacja była na miejscu tylko przez dwie godziny, wystarczająco długo, by artysta i jego towarzyszka Rozalina Busel wykonali sesję zdjęciową.



︎︎︎ Yauhen Hlushan ︎



Grupa młodych kuratorek, Curatorial group 4, zakończyła swój niemal roczny projekt dotyczący projektowania wystaw.
W czasie swoich rezydencji w Mochnarte kuratorki studiowały różne aspekty życia w strefie nadgranicznej. Ostatecznie opracowały koncepcję wystawy koncentrującą się na murze wybudowanym przez polskie władze wzdłuż granicy z Białorusią, mającym na celu powstrzymanie nielegalnej imigracji. Grupowa wystawa starała się zbadać różne aspekty tego tematu.

︎︎︎ Curatorial group 4 ︎



Rozalina Busel przywiozła do Mochnarte swoją rzeźbę ceramiczną „Border Zone I”. Jest to replika słupa granicznego, który jest pokryty obronnymi kolcami, jak łodyga róży. Obiekt został ustawiony na szczycie kopca górującego nad polami.



︎︎︎ Rozalina Busel ︎




MAJ


Nadya Sayapina
Eugene Buldyk (Mufer)
Mikita Kostachka
Hleb Burnasheu

Lena Davidovich
Yulia Tsviatkova




Nadya Sayapina przyjechała do Mochnarte, aby zrealizować swój projekt wideo „Pokuć”. Artystka, z pomocą Eugeniusza Buldyka, zbudowała ramę z lustrem przypominającą kąt pomieszczenia. Została ona umieszczona na leśnej polanie, gdzie odbywało się filmowanie. Bliskość Puszczy Białowieskiej i granicy białoruskiej miała dla artystki ważne emocjonalne znaczenie i symboliczne oddziaływanie na powstałe wideo.

W efekcie powstał krótki film, który został zaprezentowany w warszawskiej galerii „Marszałkowska 18”.


Nadya Sayapina / POKUĆ, 3 min 
Wideo autorstwa Mikity Kostachki i Hleba Burnaszewa / 361° film
Muzyka i scenografia autorstwa Eugeniusza Buldyka (Mufer)






Lena Davidovich spędziła 12 dni w Mochnarte, pracując nad projektem „Listen to me, you islands!”. Po zapoznaniu się z lokalną kulturą wizualną i badaniu historii Podlasia, stworzyła polichromię w pomieszczeniach Mochnarte. Artystka z Amsterdamu poprowadziła również prezentację swoich wcześniejszych projektów dla społeczności Mochnarte.



︎︎︎ więcej o wydarzeniu



Yulia Tsviatkova przyjechała do Mochnarte, aby rozwijać swój projekt „In the skin of an animal”. Jest młodą białoruską artystką, która obecnie studiuje w Szkole Sztuki w Bremie. Yulia spędziła tydzień w Mochnarte, robiąc zdjęcia i nagrywając dźwięki lasu oraz pól do swojego projektu. Odwiedziła także cmentarz Tatarów w Bohonikach, gdzie znalazła groby muzułmańskich nielegalnych imigrantów, oraz rezerwat przyrody Czoło.



︎︎︎ Yuliya Tsviatkova ︎




CZERWIEC


Ilya Sprindzuk 
Sasha Velichko

 

Ilya Sprindzuk nadzorował tworzenie 3-metrowej rzeźbiarskiej instalacji betonowej na terenie Mochnarte. Betonowy blok został przebity wiązkami kabli optycznych. Instalacja ma być pracą dyplomową artysty zatytułowaną „Рунь” / Sward na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Proces twórczy został udokumentowany przez Sashę Velichko.






LIPIEC


Georgy Litichevsky
Nadya Saypina



Artysta Georgy Litichevsky przyjechał do Rezydencji na kilka dni.
Artysta urodzony na Ukrainie był czołową postacią moskiewskiej awangardy artystycznej lat 80-tych. Obecnie mieszka w Niemczech. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Pompidou w Paryżu, Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Salonikach oraz w Mochnarte.



︎︎︎ wikipedia 



Nadya Saypina po raz pierwszy zaprezentowała swój projekt wideo „Kut”, częściowo zrealizowany w Mochnarte. Mochnarte wzięło udział w otwarciu jej wystawy indywidualnej w Galerii Marszałkowska 18 w Warszawie.




SIERPIEŃ


Masha Shukan
Jura Shust

Hleb Burnasheu



Masha Shukan, młoda artystka i modelka z Białorusi, obecnie mieszkająca w Warszawie, zorganizowała artystyczną imprezę DJ-ską w rezydencji Mochnarte. Prace Masy były wystawione w naszym ogrodzie. W imprezie uczestniczyli między innymi Uladzimir Hramovich, Lesia Pcholka i Jana Shostak.

︎︎︎ więcej o wydarzeniu



Jura Shust krótko odwiedził Mochnarte. Podczas wędrówki po dzikiej puszczy Białowieskiej zebrał kilka martwych pni świerkowych. Zostały one później wysłane do Berlina, a ostatecznie artysta wykorzystał je do stworzenia instalacji rzeźbiarskiej zaprezentowanej na Międzynarodowych Targach Sztuki w Paryżu w 2024 roku.



︎︎︎ Jura Shust ︎

︎︎︎ website



Hleb Burnasheu, młody białoruski artysta na uchodźstwie, odwiedził Mochnarte na dwudniową sesję zdjęciową. Niektóre z jego prac zostały później dodane do kolekcji Mochnarte.



︎︎︎ Hleb Burnasheu ︎




WRZESIEŃ


Zmicier Zhaunou
Terra Neidorf
Serhei Shabohin
Rozalina Busel
Yauheni Hlushan
Nikita Kadan
Stefan and Joanna Ficner




Zmicier Zhaunou spędził tydzień na rezydencji artystycznej w Mochnarte, pracując nad specyficznym projektem "Borderland" (Pamezhzha), opartym na tradycyjnej technice malarskiej. Artysta tworzył dziwaczne stworzenia, będące mieszanką zwierząt i ludzi, które ironicznie komentują polityczne i społeczne otoczenie. Jego rezydencja zakończyła się prezentacją projektu dla grona przyjaciół Mochnarte.



︎︎︎ więcej o projekcie



Podczas swojej rezydencji, Zmicierowi towarzyszył młody ukraiński artysta, Terra Neidorf.

Podczas swojej rezydencji w Mochnarte Terra stworzyła serię rzeźb ziemnych. Struktury ze drutu pokryte gliną, przypominające bałwanki, zostały umieszczone w naturalnym środowisku. 

Zawsze fascynujące było obserwowanie dialogu między Terrą a Zmicierem, podczas gdy każdy z nich posługiwał się swoim językiem (ukraińskim i białoruskim), ale doskonale się rozumieli. Wkrótce pojawił się pomysł, by Mochnarte stało się platformą do rozmowy między białoruskimi a ukraińskimi artystami.



︎︎︎ więcej o projekcie



Podczas Warsaw Gallery Weekend Mochnarte zorganizowało imprezę dla artystów i miłośników sztuki. W wynajętej przestrzeni tuż przed warszawskim Zamkiem Królewskim mieliśmy przyjemność gościć między innymi Serheia Shabohina, Rozalinę Busel, Zhenia Hlushana, Nikitę Kadana, Stefana i Joannę Ficnerów.




PAŹDZIERNIK -LISTOPAD


Sergey Kirushchenko  
Alexey Lunev
Sergey Shabohin
Lesia Pcholka
Uladzimir Hramovich
Olga Mzhelskaya





Przez cały październik rezydencja Mochnarte gościła Siergieja Kirushchenko, rzadkiego gościa z Mińska. Sergey Kirtushchenko jest emblematyczną postacią białoruskiej sztuki współczesnej.

Będąc czołowym przedstawicielem białoruskiej sztuki abstrakcyjnej, Kirushchenko jest również
ważną postacią dla młodszego pokolenia artystów. Jego słynn atelier przy ulicy Nemiha było miejscem spotkań takich mińskich artystów jak Sergey Szabohin, Aleksiej Lunew i Uładzimir Hramowicz. Dlatego przyjechali dołączyć do swojego mistrza.

Podczas miesięcznego pobytu Kiruszczenko stworzył obraz ze swojej serii: xxxx, który ostatecznie wzbogacił kolekcję Mochnarte.



︎︎︎ więcej o artyście



Alexey Lunev i Sergey Shabohin przygotowali nową wspólną pracę zatytułowaną TITLE PAGES, w której zajęli się białoruską literaturą, podręcznikami, książki - analizując i zmieniając ich okładki, aby nadać obrazom nowe znaczenie.

Rezultaty pobytu rezydencyjnego zostały wystawione w sali Mochnart dla widoku naszej najbardziej lojalnej publiczności.



︎︎︎ więcej o artystach



W wydarzeniu wzięli również udział Lesia Pcholka i Uladzimir Hramovich, którzy w tym samym czasie mieli jednodniową wystawę w Białymstoku w klubie Zenit w ramach projektu Spolem, którego kuratorem jest Tomek Pawłowski-Jermołajew Prezentowana tam instalacja Lesi Pcholki powstała wcześniej w Mochnarte.



Wydarzenie przyciągnęło również Olgę Mzhelską, białoruską menadżerkę kultury mieszkającą w Warszawie. Olga jest dobrze znana głównie dzięki swojemu kanałowi medialnemu „Little Hedonist”, gdzie zaprezentowała również wideo o Mochnarte, który został nakręcony podczas jej wizyty.



︎︎︎ Olga Mzhelskaya ︎




GRUDZIEŃ


Fundacja Tutaka
Katarzyna Sienkiewicz



Kolejny krótki film o naszej Rezydencji został opublikowany przez Fundację Tutaka.

︎︎︎ video

︎︎︎ Fundacja Tutaka

Działania Fundacji Tutaka mają na celu promocję kultury białoruskiej, również w wydaniu regionalnym - podlaskim.



Rok zakończy rezydencja urodzonej na Podlasiu artystki Katarzyna Sienkiewicz. Jest ona intermedialną artystką wizualną badającą związki między malarstwem a tradycyjnym tkactwem. W malarstwie wykorzystuje różne techniki tkackie, głównie enkaustykę. Jeden z takich obrazów prezentowany na Vehaexhibition w Gorzowie Wielkopolskim i Kopenhadze trafił do kolekcji Mochnarte.

Kasia pisze również wiersze w języku białoruskim. Podczas pobytu opracowała koncepcję prezentacji swoich wierszy za pomocą kaligraficznych środków wywodzących się z lokalnego tradycyjnego haftu używanego do ozdabiania rytualnych ręczników (ruchniki).

︎︎︎ więcej o projekcie


︎